Medycyna estetyczna to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin nauk medycznych. Dzieje się tak nie tylko ze względu na coraz to nowsze techniki i metody poprawiania sylwetki, ale także z powodu rosnącego zapotrzebowania na tego typu usługi. W dzisiejszym świecie dobry wygląd odgrywa coraz większą rolę, a jego utrzymanie często stanowi problem.

Zabieg liposukcji

Zakres zastosowania medycznych usług estetycznych https://www.m-estetica.pl jest niezwykle szeroki, ale najpowszechniejszą i najskuteczniejszą z nich jest niewątpliwie liposukcja. Polega na usunięciu tkanki tłuszczowej z określonych miejsc na ciele pacjenta, najczęściej z ud, pośladków i brzucha. Liposukcja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Ilość usuwanego jednorazowo tłuszczu zależy od wielu czynników i jest ustalana przez lekarza podczas rozmowy z pacjentem. Czynnikami, które mogą ograniczać ilość tłuszczu, który można bezpiecznie usunąć, są nałogi (zwłaszcza tytoń) czy ogólny zły stan zdrowia.

Ta procedura jest bardzo ważna przy usuwaniu tłuszczaków, ponieważ nie wymaga interwencji chirurgicznej. Usunięcie tłuszczaka polega na przekłuciu go igłą, a następnie odessaniu z niego tkanki tłuszczowej. Zwykle wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga późniejszej hospitalizacji (wyjątki mogą wystąpić w przypadku tłuszczaków mnogich – wówczas należy zastosować znieczulenie ogólne, co wiąże się z krótkim pobytem w szpitalu).

Liposukcja – dla kogo?

Pamiętaj, liposukcja nie jest dla każdego. Aby kwalifikować się, musisz mieć co najmniej 18 lat, być w dobrym zdrowiu, na diecie i regularnie ćwiczyć. Ze względu na technikę wykonania zabiegu najlepszymi kandydatami będą osoby, które w jednym miejscu (np. na brzuchu) mają dużo tłuszczu, którego trudno pozbyć się dietą i ćwiczeniami. Dzięki temu zabieg będzie mniej inwazyjny i rzadziej będzie powodował komplikacje. Jednym z największych ograniczeń dla kandydatów są problemy naczyniowe lub schorzenia takie jak cukrzyca, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu.

Jak przygotować się do zabiegu?

Medycyna estetyczna
Medycyna estetyczna

Proces przygotowania do zabiegu trwa zwykle dwa tygodnie (przy założeniu, że pacjent na tym etapie od dłuższego czasu stosuje dietę i ćwiczenia). Co najmniej dwa tygodnie przed operacją należy rzucić palenie, zalecane są odpowiednie badania oraz szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby. Ponadto pacjenci muszą być w tym okresie w dobrym stanie zdrowia i nie mogą przyjmować leków przeciwzakrzepowych i witaminy E. Kolejnym wymogiem jest powstrzymanie się od picia alkoholu przez dwa dni przed zabiegiem. Po aspiracji może być konieczna hospitalizacja do trzech dni (zakładając, że nie ma powikłań).

Jakakolwiek ingerencja w organizm ludzki ma pewne skutki uboczne i nie inaczej jest w tym przypadku. Choć nie stanowią zagrożenia dla życia ani zdrowia i nie wymagają szczególnej opieki lekarskiej, to po operacji mogą powodować problemy z codziennym funkcjonowaniem. Należą do nich siniaki, obrzęki, blizny (ich wielkość zależy od wielkości i rozmiaru zabiegu), ból i przyrost masy ciała.

Czy to jest bezpieczne?

Więcej uwagi należy poświęcić możliwym powikłaniom, które w przeciwieństwie do działań niepożądanych niekoniecznie występują, ale niosą ze sobą pewne ryzyko i często wymagają długotrwałej hospitalizacji. Poważne powikłania obejmują martwicę skóry, zmiany skórne, skrzepy krwi i oparzenia.

Chociaż skóra jest zwykle wystarczająco plastyczna, aby dopasować się do kształtu leczonej części ciała, czasami może być wymagana interwencja chirurgiczna, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Może się to zdarzyć, jeśli pacjent jest starszy, był wieloletnim palaczem lub ma problemy z elastycznością skóry. W takim przypadku korektę wykonuje się już po pół roku od zabiegu.

Czas zdrowienia

Rekonwalescencja po operacji zależy od jej rozległości. Czas potrzebny na powrót do pracy waha się zwykle od dwóch dni do dwóch tygodni. Należy jednak pamiętać, że niektóre niedogodności mogą zniknąć wcześniej, a inne później. Pacjent najszybciej pozbędzie się siniaków – mogą one zniknąć po dwóch dniach, a także bardzo szybko pożegna się ze szwami – zwykle do piątej doby (w przypadku zastosowania szwów niewchłanialnych). Ból może utrzymywać się do dwóch tygodni, a obrzęk do sześciu miesięcy.

Po operacji możesz wziąć leki przeciwbólowe dostępne bez recepty w aptece lub możesz wziąć leki przeciwbólowe przepisane przez lekarza. Masaże mogą być bardzo pomocne w całym okresie rekonwalescencji, ponieważ skutecznie zmniejszają obrzęki i ból. Ważne jest, aby w tym czasie pacjent nosił specjalny ubiór uciskowy z opatrunkiem pod nim. Odzież powinna być elastyczna, aby nie przeszkadzała w codziennej pracy.