Dlaczego miód krystalizuje się? Niektórzy uważają, że miód skrystalizowany nie nadaje się do spożycia, inni uważają, że dobrej jakości miód musi z czasem zacząć krystalizować. Co z tym? Dlaczego miód krystalizuje i jak długo trwa ten proces? 

Świeży czy nieświeży miód?

Wszyscy aż za dobrze znają konsystencję miodu prosto z ula. Jest płynny i ma lepką konsystencję i jest powszechnie nazywany patoka. Jednak z czasem zauważyliśmy, że miód z https://mojemiody.pl/pl/c/Miod-Wrzosowy/23 stał się bardziej zwarty i trudny do nałożenia łyżką. Mówimy wtedy, że pod wpływem krystalizacji patoka zaczyna stawać się krupcem. Czy to oznacza, że ​​świeży miód zamieni się w nieświeży produkt? więc nie. Krystalizacja jest procesem naturalnym, głównie ze względu na wysoką zawartość cukru.

Miód to prawie 80%, a pozostałe 20% to woda. Zgodnie z prawami natury prędzej czy później nastąpi krystalizacja. Co ważne, krystalizacja nie jest procesem chemicznym, więc nie wytwarza żadnych potencjalnie szkodliwych produktów ubocznych. Pamiętajmy, że miód krystalizujący nie traci swoich właściwości, zwłaszcza tych korzystnych dla zdrowia. Jedynym minusem jest to, że jest stosunkowo trudno dostępny. Jest to zaleta dla niektórych osób, które nie lubią rzadkiego miodu na swoich kanapkach i preferują produkt stały.

Jak szybko krystalizuje miód?

Dlaczego miód krystalizuje się?
Dlaczego miód krystalizuje się?

Krystalizacja miodu nie jest jednorodnym procesem, który zawsze zachodzi jednocześnie. Nie można więc powiedzieć, że każdy miód zacznie krystalizować np. po kilku tygodniach. Wręcz przeciwnie – na proces krystalizacji ma wpływ wiele czynników, w tym rodzaj miodu. Najszybciej krystalizuje miód rzepakowy https://mojemiody.pl/pl/c/Miod-Rzepakowy/19 – już po 1-3 tygodniach możemy zauważyć na nim pierwsze grudki cukru.

Cały proces krystalizacji zwykle kończy się po 10 tygodniach, więc nie pozostanie płynny do 3 miesięcy. Tymczasem miód wielokwiatowy krystalizuje w ciągu kilku tygodni, a miód gryczany do 8 miesięcy. Krystalizacja miodu spadziowego i akacjowego trwa nieco dłużej – w tym przypadku mówimy o miesiącach. Czy istnieje miód, który nigdy nie krystalizuje? Cóż, z takimi rzeczami też sobie poradzimy, ale zdecydowanie powinniśmy ich unikać. Mówimy o miodzie sztucznym, na który proces krystalizacji nie ma żadnego wpływu. Przegrzany miód, który jest zwykle dostępny w supermarketach lub sklepach spożywczych, również nie krystalizuje. Nie były przechowywane w odpowiednich warunkach.

Jakie czynniki wpływają na szybkość krystalizacji miodu?

Jak już powiedzieliśmy, szybkość krystalizacji miodu zależy głównie od jego rodzaju. W przypadku miodu słodkiego znacznie szybciej zamienia się w okruchy, podczas gdy miód o niższej zawartości glukozy przez dłuższy czas przyjmuje postać patoka. Jednak inne czynniki również wpływają na proces krystalizacji. Na początek zwróćmy uwagę na sposób przechowywania produktu.

Najwolniej krystalizuje miód wystawiony na działanie promieni słonecznych. Niestety jednocześnie tracą swoje prozdrowotne właściwości. Miód, który przeszedł proces dekrystalizacji, będzie krystalizował wolniej. Można to zrobić w domu, delikatnie podgrzewając produkt. Należy jednak pamiętać, że miód traci swoje cenne właściwości już przy 40 stopniach, dlatego dekrystalizację należy przeprowadzać z dużą ostrożnością.

Miód skrystalizowany – kupować czy nie kupować?

Niektórzy uważają, że miód np. https://mojemiody.pl/pl/c/Miod-Malinowy/24 należy kupować tylko w postaci płynnej, a produkty skrystalizowane powinny stać na sklepowych półkach. Tymczasem tak nie jest – cenniejszy może być miód w postaci kryla. Dlaczego? Powszechnie wiadomo, że przegrzany miód nie krystalizuje. Jeśli kilka miesięcy temu były w słoiku i nadal nie widać na nich kostek cukru, oznacza to, że nie były odpowiednio przechowywane. Taki produkt nie powinien być sprzedawany, ponieważ nie ma już cennych dla naszego zdrowia właściwości. Tymczasem skrystalizowany miód jest nadal dobry dla zdrowia. Więc zdecydowanie warto spróbować.

Jaki miód kupić? W pierwszej kolejności skupmy się na produktach ze sprawdzonych pasiek, najlepiej bezpośrednio od pszczelarzy. Mamy pewność, że nie zawierają sztucznych substancji ani barwników. W razie wątpliwości zawsze możemy zapytać naszych ekspertów o dokładne warunki, w jakich przechowywane są nasze produkty. Pamiętaj, że skrystalizowany miód może przybierać bardziej przyjazne formy, zwłaszcza jeśli chcemy nim posmarować kanapki. Nie bój się więc kupować miodu, który ma widoczne kryształki cukru. Możemy śmiało stosować go jako pomoc w terapii, a także w różnego rodzaju deserach czy ciastach. Możesz również użyć go do słodzenia zimnej herbaty lub innych napojów.