Budowanie domów z bali jest obecnie normą i większość ludzi wolałaby sama zbudować cztery ściany niż kupować nieruchomości. Osobiście zawsze mieszkałem w murowanym domu jednorodzinnym i nie wyobrażam sobie, żebym teraz przeprowadził się np. do bloku. Nie oznacza to jednak, że zbudowanie własnego domu nie znajduje się na mojej liście marzeń.

Oczywiście mogłem o tym zapomnieć i po prostu mieszkać z rodziną, ale szczerze mówiąc, nigdy nie lubiłem tego domu. Nie ze względów estetycznych, po prostu za każdym razem, gdy widzę chatę z bali, wiem, że to jest miejsce, w którym chcę mieszkać. Kanadyjski dom całkowicie skradł moje serce, a nawet miałem okazję go zbudować. Ponieważ napisałam ten artykuł wyłącznie w celach informacyjnych, chcę Wam powiedzieć, co osobiście najbardziej podoba mi się w tego typu konstrukcjach i dlaczego, jak już wspomniałam, skradł moje serce. Zdałem sobie sprawę, że jako naród jesteśmy tak przywiązani do tradycji, że jedyne innowacje, na które zgadzamy się bez zastanowienia, to ulepszenia tradycyjnych materiałów.

Budowanie domów z bali
Budowanie domów z bali

W Skandynawii i Ameryce ludzie zaczęli podchodzić do domów z cegły zupełnie inaczej niż my w Polsce. Domy kanadyjskie są swego rodzaju amerykańską ikoną, a widząc, jak powstają lekkie budynki, od razu kojarzymy je z Ameryką. Oczywiście mogę skupić się na domu zbudowanym z bali, styl zakopiański to poniekąd nasz styl narodowy, łączący to czego szukam z tradycją. Mają jedną cechę, której nie lubię.

Choć w głębi duszy uważam, że dom z bali jest dla mnie idealny, to jednak jego wystrój nie pasuje do mojego stylu. Poza tym kilka razy oglądałem różne drewniane domy, ale garażu nie widziałem. Jako fanatyk samochodów nie mogę już tego znieść. Być może, aby dać ci wyobrażenie o tym, co myślę, przedstawię ci cechy, jakie powinien mieć dom, w którym chcę mieszkać. Po pierwsze, powinien być wykonany z drewna. Nie jest to z mojej strony kaprys ani głupi wymysł, ale domki z bali są zdecydowanie zdrowsze iw pewnym sensie bardziej ekologiczne dla członków rodziny. Dzieje się tak dlatego, że drewno stwarza lepszy mikroklimat i nie wydziela szkodliwych związków.

Dla zainteresowanych ekologią dodam również, że kanadyjskie domy, podobnie jak domy z bali, są jednymi z najzdrowszych, z niewielką konkurencją pod tym względem. Krótko mówiąc, domy drewniane są zdrowe i ekologiczne i myślę, że każdy powinien to zrozumieć. Kolejną cechą mojego wymarzonego domu byłaby możliwość umeblowania go po swojemu, zdecydowanie łącząc nowoczesne technologie, takie jak oświetlenie LED czy panele słoneczne z tradycyjnym wyglądem. Jeśli interesuje mnie już tematyka domów kanadyjskich, to na pewno widzieliście zdjęcia, wydaje mi się, że jedyne słowa odpowiednie dla tego typu architektury to przytulność i ciepło. Bez względu na kolor elewacji czy dachu po prostu widać komfort i ciepło budynku. Wynika to oczywiście z wytrzymałości konstrukcji, wynikającej z tego, że kanadyjskie domy nie są zbyt duże. Jeśli to dom rodzinny, to myślę, że zdecydowanie wystarczy. Kolejną cechą, którą cenią w swoim domu, jest otwarty ogród. Wspomniany typ zabudowy wiąże się z niewielką ilością krzewów w ogrodzie, a cała uwaga skupiona jest na samym budynku, który stoi na środku placu.

Wróćmy do środka, nie ulega wątpliwości, że kominek musi być nieodzownym elementem. Nie wyobrażam sobie zimowej nocy bez ognia w kominku, a warto dodać, że powinien to być kominek z dużymi przeszklonymi drzwiczkami, gdyż te małe wolnostojące kominki są bardzo małe i nie do końca betonowe. Jak miło posiedzieć zimą przed kominkiem i wypić dobrą whisky z dobrymi ludźmi.

Dlatego mieszkania w Kanadzie są tanie, trwałe, ciepłe, wygodne i przyjazne dla środowiska – same zalety, gdzie wady? Oczywiście, że muszą być, a byłbym kłamcą i kłamcą, gdybym o nich nie wspomniał. Po pierwsze, na naszym rynku brakuje firm posiadających szeroką wiedzę na temat tego typu budownictwa. Domy kanadyjskie są stosunkowo nowe w naszym kraju, nic więc dziwnego, że brakuje nam wiedzy i technologii. Jeśli interesuje Cię sam proces budowy to od razu Cię zapewnię, bo jeśli uda Ci się znaleźć dobrą ekipę budowlaną, która ma już w swoim portfolio kilka pięknych i dobrze zbudowanych domów to możesz liczyć na miesiące budowy Oczywiście wszystko zależy od projektu, ale moim zdaniem mieszkania w Kanadzie powinny zrewolucjonizować rynek budowlany w Polsce. Dotarliśmy więc do końca tego artykułu i czas, drodzy czytelnicy, zadać sobie pytanie, czy interesujecie się tego typu architekturą i co o tym sądzicie. Dziękuję za poświęcenie czasu na śledzenie tego artykułu i polecam przeczytanie innych artykułów na temat kanadyjskich domów rodzinnych.