Zakłady bukmacherskie: kto może obstawiać? Uważasz, że dobrze znasz się na sporcie? Kiedy typujesz wyniki np. spotkań piłkarskich, to przeważnie trafiasz? Teraz chcesz iść o krok dalej? Masz zamiar obstawiać zakłady bukmacherskie w odpowiednich firmach online? Kto może skorzystać z takiego rozwiązania? Sprawdź, jak wygląda typowanie w punktach stacjonarnych i podmiotach online. Dowiedz się, kiedy np. internetowe konta są blokowane.

Jak wygląda typowanie w punktach stacjonarnych?

Obecnie gracz ma różne opcje pod kątem obstawiania zakładów bukmacherskich. Główny podział to granie stacjonarne (w lokalach naziemnych) oraz online (ewentualnie możesz typować dzięki aplikacjom mobilnym). Jak to wygląda w przypadku tej pierwszej opcji? Obstawianie jest przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich. To jednak trochę tak, jak z zakazem sprzedawania napojów procentowych nieletnim. W niektórych sklepach stacjonarnych nie do końca jest to przestrzegane. Podobnie jest z punktami bukmacherskimi. Jeśli chodzi o prawo, to osoby mające mniej niż 18 lat, nie powinny mieć możliwości typowania, ale w praktyce różnie z tym bywa.

Jak wygląda zaś sam proces obstawiania? Nie ma tutaj nic skomplikowanego, chociaż jeśli ktoś gra pierwszy raz, to pewne rzeczy mogą być dla niego nieco enigmatyczne. Każde oferowane wydarzenie przez firmy bukmacherskie posiada swój numer. Musisz go znać, by wytypować np. mecz futbolowy. Załóżmy, że chcesz postawić spotkanie Real Madryt – FC Barcelona, które posiada numer porządkowy 1000. Należy zatem zapisać go na papierowym kuponie. Obok powinien znaleźć się typ. Masz do wyboru rozmaite zakłady podstawowe lub dodatkowe. Najlepiej byłoby zapisać typ w odpowiedniej formie, by pracownik firmy bukmacherskiej szybko wprowadził go do systemu. Wygrana gospodarzy to 1, remis to x, a wygrana gości to 2 (są to podstawy klasycznego zakładu 1×2). Załóżmy, że chcesz zaś wytypować np. over 2,5. Numer tego wydarzenia to 2000. Czyli trzeba zapisać 2000 – 2 („dwójka” oznacza, że uważasz, iż będzie więcej niż 2,5 bramek w całej potyczce).

Jeśli jeszcze nie wiesz, jak poprawnie zapisywać swoje typy, to zawsze możesz poprosić o pomoc pracownika danej firmy bukmacherskiej. Dobrze byłoby się jednak tego nauczyć, żeby wysyłanie kuponów szło szybko i sprawnie. Pamiętaj jeszcze o jednej sprawie. Na kuponie trzeba wpisać stawkę, za jaką masz zamiar zagrać. Alternatywnie możesz ją powiedzieć na głos w momencie zawierania zakładu. Potem kupon zostanie wydrukowany. Warto to dokładnie sprawdzić. Jeśli są jakieś błędy, to można go jeszcze wymienić na poprawny. Pamiętaj, by tego papierowego kuponu pod żadnym pozorem nie wyrzucać. Jeśli bowiem uda Ci się trafić, to na tej podstawie zostanie wypłacona Twoja wygrana.

Lokale naziemne: kiedy trzeba pokazać dowód osobisty?

Zakłady bukmacherskie
Zakłady bukmacherskie

Zazwyczaj nie ma takiej konieczności, chociaż zdarzają się pewne wyjątki. Może chodzić np. o potwierdzenie wieku. Jak pracownik firmy bukmacherskiej nie chce łamać prawa, a ma wątpliwości w tej sprawie, to czasami niezbędne będzie okazanie dokumentu tożsamości. Jest to także obligatoryjne, kiedy dany Klient sporo wygra.

Chodzi o kupony powyżej 2280 PLN. Od nich jest pobierany dodatkowy podatek w wysokości 10%. Poza tym stacjonarne firmy bukmacherskie mają obowiązek ewidencjonowania wiktorii powyżej tego pułapu. Gracz, któremu uda się wygrać, będzie zatem „spisany”. Nie trzeba się tego obawiać, ponieważ profesjonalne firmy bukmacherskie dokładają wszelkich starań, aby dane były potem odpowiednio chronione.

Żadna niepowołana osoba nie ma do nich dostępu. Są jednak pewne sposoby, by to omijać (zgodnie z przepisami). Jeśli np. masz do wygrania na jednym kuponie 2500 PLN (za 200 PLN), to lepiej jest zagrać dwa kupony po 100 PLN. Wówczas będziesz miał do zainkasowania 1250 PLN. W razie czego unikniesz dodatkowego podatku. Poza tym nie będziesz musiał pokazywać swojego dowodu osobistego.

Kto może grać online?

W przypadku typowania w punktach stacjonarnych do pewnego momentu anonimowa gra jest możliwa. Jeśli jednak ktoś chce obstawiać często i za dość wysokie sumy (które wpływają na relatywnie duże wygrane), to i tak trzeba się prędzej czy później ujawnić. Gra w sieci wymaga transparentności tak naprawdę od początku. Wszystkie firmy bukmacherskie muszą przestrzegać prawa. W związku z tym np. osoby mające mniej niż 18 lat nie mogą obstawiać.

Jak to zweryfikować na odległość? Jeszcze przed zrealizowaniem pierwszej wypłaty trzeba potwierdzić swoją tożsamość. W tym celu należy wysłać np. skan dowodu osobistego. Dla firmy bukmacherskiej będzie to dowód, że dana osoba jest pełnoletnia. Jeśli zaś Klient wygra więcej niż 2280 PLN, to podmiot od razu będzie miał potrzebne dane do wglądu. Taka polityka ma również zapobiegać „praniu brudnych pieniędzy”. Samo typowanie online jest zaś jeszcze prostsze. Musisz tylko wyszukać interesujące Cię wydarzenie i kliknąć w odpowiedni typ. Potem trzeba wpisać stawkę i zatwierdzić kupon. Jak wygrasz, to odpowiednia kwota automatycznie zasili Twoje konto.

Kiedy konta online są blokowane?

Jeśli np. okaże się, że dana osoba nie ma minimum 18 lat lub zarejestrowała się na nie swoje dane. Blokada następuje także wtedy, kiedy np. na jeden adres IP przypada wiele kont. Zachodzi bowiem podejrzenie, że dana osoba chce wyłudzić bonusy powitalne…