Domek z drewna — deklaracja mody czy niepraktyczny kaprys? Blisko pięćdziesiąt lat PRL znacząco zmieniło sposób budowania w Polsce. Dawny trend budowania konstrukcji drewnianych został zastąpiony konstrukcjami betonowymi. Nic w tym dziwnego – technika budowlana nie była wówczas tak rozwinięta jak obecnie, a budowle drewniane były mniej odporne na warunki atmosferyczne. 

Ale czasy się zmieniły, budownictwo i materiałoznawstwo poszły do ​​przodu, a wraz z otwarciem na zachód, koncepcja nowoczesnych ekologicznych domów z bali stała się popularna. Czy są wygodne w użyciu, czy też są niepraktycznym kaprysem i powrotem do właściwej minionej epoki?

Retro jest popularne

Rosnąca popularność domów z bali https://konsbud.com/drewno-klejone/ związana jest z upowszechniającym się w Polsce skandynawskim stylem architektonicznym. Styl skandynawski stopniowo zaczął dominować w wystroju wnętrz, a Polacy poszukujący ekologicznych rozwiązań i kontaktu z naturą zwrócili się ku najnowszemu rozwiązaniu skandynawskich architektów, czyli domowi z bali. Przy odpowiednim podejściu i dodatkowych środkach, takich jak obowiązkowe ocieplenie, tego typu budynki są nie tylko wygodne w użytkowaniu, ale również bardzo estetyczne.

Pamiętajmy, że eklektyczne „rezydencje” z greckimi kolumnami powoli zanikają w polskiej architekturze, ustępując miejsca modzie retro, zarówno w obiektach użytkowych (jak Manufaktura w Łodzi czy Hala Koszyki w Warszawie), jak i w architekturze mieszkalnej. Szczególnie dobrze sprawdzają się domy z bali pasuje do gentryfikujących podmiejskich wsi, gdzie nowoczesna zabudowa sąsiaduje ze starszymi domami z wczesnego okresu PRL. Wybór domów z bali to ukłon w stronę tradycji budowlanych i rodzinnego klimatu ogniska z opowieści naszych dziadków.

Duże i małe domki z bali przez cały rok

Domek z drewna — deklaracja mody czy niepraktyczny kaprys?
Domek z drewna — deklaracja mody czy niepraktyczny kaprys?

Na rynku można znaleźć wiele gotowych projektów całorocznych domów z bali zaprojektowanych zgodnie z zasadami wykorzystania materiałów ekologicznych. Ta troska o środowisko wynika nie tylko z wykorzystania naturalnych materiałów budowlanych, ale także z czystego pragmatyzmu – ekologiczne budynki wymagają mniej gazu czy prądu do ogrzewania.

Dzięki osiągnięciom technologicznym ostatnich dziesięcioleci nie musimy już ograniczać się do gabarytów przy planowaniu budowy domu drewnianego – technologia https://domyhbe.pl/pl/zalety-technologii ta pozwala nam budować ogromne drewniane domy z całym niezbędnym wyposażeniem, takim jak elektryka, gaz czy systemy kanalizacyjne.

Przed przystąpieniem do planowania inwestycji warto również zwrócić uwagę na działkę otaczającą budynek. Dom z bali najlepiej pasuje do szerokiego, zadbanego ogrodu, przypominającego angielską wieś. Warto pamiętać, że nie każdy drewniany budynek musi mieć oryginalny brązowy kolor. W większości przypadków można zastosować specjalne wykończenie drewna, które wytrzyma co najmniej kilka sezonów.

Jak zaprojektować wnętrze domu z drewna?

Jeśli chodzi o aranżację wnętrz domów z bali, bez wątpienia najlepszy jest styl rustykalny. Chociaż jego początki sięgają dawnej architektury wiejskiej, dziś styl wiejski to połączenie tradycyjnych elementów i materiałów z nowoczesnymi dodatkami i meblami. Warto zauważyć, że ten trend wnętrzarski często wykorzystuje drewno, niezależnie od tego, czy chodzi o podłogi i ściany, meble czy sufity. Drewniane wykończenie domu będzie idealnie współgrało z jego elewacją, co pozwoli uzyskać oryginalność i nietuzinkowy efekt domu z bali. Inną opcją rustykalnego wyglądu powinien być styl skandynawski, z żywymi kolorami, które zrównoważą brązowe ściany zewnętrzne budynku.

Drewniane domy letniskowe i działki

Domki letniskowe często budowane są również jako część chaty z bali, dzięki czemu można wybrać się na urlop w góry lub nad morze, lub jako część domu na działce, co pozwala uciec od miejskiego zgiełku. Charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami. Co więcej, często nie mają nawet łazienki czy sypialni, a sofa służy jako łóżko. Ten typ domu z bali to przede wszystkim niedrogi sposób na szybkie zbudowanie budynku na działce. Drewno będzie pięknie komponować się z otaczającymi drzewami i krzewami, a sam dom będzie nie tylko piękny, ale przede wszystkim trwały. Ponieważ budynek jest użytkowany latem, docieplenie domu, wykonanie instalacji gazowej czy kanalizacyjnej byłoby w wielu przypadkach zbędnym luksusem. Budowa domów z bali na działki i letnie rekolekcje jest również bardzo tania i pozwala zaoszczędzić dużo pieniędzy.

Nie mamy wątpliwości, że chata z bali to nie fantazyjny kaprys, ale niezwykle funkcjonalne i trwałe powołanie modowe, idealne do wiejskich i podmiejskich krajobrazów, a także letnich czy miejskich działek. Przed podjęciem decyzji o budowie tego typu domu zachęcamy do uważnego rozważenia wszystkich rodzajów drewna dostępnych w budownictwie, nie tylko pod względem estetycznym, ale również użytkowym.

Konsbud drewno konstrukcyjne
Stobno 55 A,
72-002 Dołuje
918125387
www.konsbud.com
Konsbud drewno klejone
Stobno 55 A,
72-002 Dołuje
918125387
www.konsbud.com