Franczyza może być doskonałym sposobem na wyrwanie się z pracy na pełny etat, jednocześnie pomagając osiągnąć większy zysk. Musimy jednak wybrać konkretną franczyzę, a co za tym idzie branżę, w której będziemy działać. Co należy wziąć pod uwagę podejmując decyzję? W jakiej branży warto rozpocząć działalność franczyzową?

Handel, Gastronomia czy Medycyna?

Franczyzy są obecnie oferowane w prawie każdej branży, co oznacza, że ​​opcje są ogromne. Jakiś czas temu franczyza była najbardziej popularna w branży retail i restauracyjnej, ale teraz coraz częściej szukamy alternatyw. Ciekawą opcją jest branża medyczna – mężczyźni i kobiety w różnym wieku co roku zgłaszają zapotrzebowanie na różnorodne usługi. W ramach franczyzy możemy otwierać centra odnowy biologicznej, gabinety medycyny estetycznej czy usługi opiekuńcze.

To oferta nie tylko dla osób z wykształceniem medycznym. Pamiętajmy, że możemy prowadzić tylko działalność gospodarczą, a sama usługa będzie wykonywana przez kogoś z określonymi uprawnieniami. Oferty franczyzowe można znaleźć również w branży kosmetycznej. Możemy więc otworzyć salon kosmetyczny, barber shop czy studio tatuażu. Jeśli chodzi o usługi, bardzo popularna jest również branża rozrywkowa. W formie franczyz otwierają się salony gier, kluby czy dyskoteki.

Dostosuj się do zapotrzebowania

Franczyza
Franczyza

Kiedy chcemy rozpocząć działalność jako franczyza, zwykle kierujemy się potencjalnym zyskiem, jaki możemy osiągnąć. Aby to zrobić, powinniśmy zbadać popyt na określone rodzaje towarów lub usług i tym samym ustalić, czy potencjalni klienci są chętni do ich zakupu. Pamiętajmy, że bez klientów nasz biznes nie ma szans na sukces. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się usługi medyczne i kosmetyczne.

Klienci poszukują również wysokiej jakości mebli na zamówienie, wysokiej jakości odzieży czy restauracji lub kawiarni, do których mogliby pójść z dziećmi. Warto również rozważyć każdy rodzaj usługi cateringowej czy organizację przyjęcia – czy to w lokalu, czy na zewnątrz. Popularne jest również wypożyczanie wszelkiego rodzaju przedmiotów – sprzętu AGD, zastawy stołowej, a nawet odzieży karnawałowej. To prawda, że ​​tego typu możliwości franczyzowe są stosunkowo rzadkie, ale stwarzają możliwości wypełnienia tak zwanej niszy rynkowej.

Jakich towarów lub usług brakuje na lokalnym rynku?

Trendy krajowe niekoniecznie mają zastosowanie do rynków lokalnych. Dlatego jeśli chcemy otworzyć sklep w formie franczyzy, musimy najpierw sprawdzić, czy towary lub usługi będą nabywane przez ludność miasta lub okolicznych miast. Tutaj często na ratunek przychodzą franczyzodawcy. Wstępnie ustalają, w jakim mieście, np. na podstawie liczby mieszkańców, dany punkt może zostać otwarty. Wszystko to daje jej szansę na odniesienie sukcesu, a tym samym na generowanie zysków.

Jakie branże będą dla nas odpowiednie?

Wybór branży, w której będziemy prowadzić franczyzę nie jest łatwym zadaniem. Jednocześnie jest to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć. Więc za czym powinieneś podążać? Przede wszystkim powinniśmy ocenić, które branże są dla nas odpowiednie. Odłóżmy na chwilę inne aspekty i odpowiedzmy sobie na pytanie, co tak naprawdę chcemy rozwijać.

Musimy pamiętać, że nawet najlepszy pomysł na biznes ma niewielkie szanse na powodzenie, jeśli nie traktujemy naszej firmy z entuzjazmem. Trzeba mieć o tym pojęcie i być przygotowanym na ciężką pracę, którą łatwiej wykonać, gdy jest to jednocześnie naszą pasją. Duże znaczenie ma również nasze doświadczenie w danej branży. Jeśli pracowaliśmy w gastronomii, mamy już solidne podstawy do samodzielnego prowadzenia restauracji, a nawet baru szybkiej obsługi. Czasami posiadanie doświadczenia jest wymogiem stawianym przez franczyzodawcę.

Wybór franczyzy – na co zwrócić uwagę?

Ofert Franczyza24 nie brakuje, ale przeglądając je, łatwo zauważyć, że zostaną do nas wysłane tylko niektóre części. Jeśli nie jesteśmy pewni, w jakiej branży chcemy działać, sprawdźmy, co oferują różni franczyzodawcy i poznajmy trochę mniej lub bardziej szczegółowo każdego z nich. Dowiemy się na przykład, jakie warunki trzeba spełnić, aby rozpocząć współpracę z franczyzodawcą w celu prowadzenia własnego biznesu. Każda branża rządzi się swoimi prawami, dlatego trudno tu o jakiekolwiek uogólnienia czy ujednolicenia.

Jednocześnie musimy zdawać sobie sprawę, że wybór konkretnej franczyzy nie jest łatwy. Czasem chęć prowadzenia własnego biznesu jest tak wielka, że ​​zależy nam na jak najszybszym załatwieniu wszelkich formalności. Pamiętaj jednak, że po podpisaniu umowy franczyzowej bardzo trudno będzie nam się z niej wycofać. Dlatego kluczem do sukcesu jest szczegółowa analiza i trafna ocena danej oferty. Tylko w ten sposób unikniemy fundamentalnych błędów, które mogą nas drogo kosztować.

Hitpol franczyza sklepów
ul. 11-go Listopada 48
38-300 Gorlice
18 355 16 33
www.hitpol.pl