Akcesoria dla małych dzieci – jak kupować zabawki? Zakupy mogą być dla wielu z nas poważnym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli jesteśmy osobami impulsywnymi, którymi często kierują emocje. Sprzedawcy i producenci są bardzo dobrzy w manipulowaniu naszymi emocjami, karmiąc nas wieloma subtelnymi technikami marketingowymi. To utrudnia nam bycie racjonalnym klientem kierującym się zdrowym rozsądkiem.

Jeszcze trudniej było, gdy wokół nas było nasze dziecko, ochoczo chłonące wszystko, co się wokół niego działo. Zakupy dla dzieci to nie lada wyzwanie, a niestety wiele zabawek może być dla naszych pociech wyjątkowo szkodliwe. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Artykuły dla dzieci – jak wygląda sytuacja w Polsce?

Niektóre zabawki na polskim rynku nie spełniają norm bezpieczeństwa. Z raportów wynika, że ​​dotyczy to aż 1/3 zabawek w sklepach i na platformach internetowych. Oznacza to, że jedna trzecia zabawek nie jest dostosowana do potrzeb dziecka. Oczywiście kategoria zabawek niekwalifikowanych obejmuje nie tylko zabawki potencjalnie niebezpieczne, ale także zabawki lekko wadliwe. Nie powinniśmy jednak dawać takich zabawek dzieciom, nawet jeśli jest to drobna usterka.

Na szczęście rośnie świadomość rodziców dotycząca sprawdzania materiałów, z których wykonane są niektóre produkty dla dzieci, a media interesują się doniesieniami o niebezpiecznych zabawkach i ostrzeżeniami związanymi z ich wycofaniem z rynku. Jednak zanim produkt na stałe zniknie z rynku, mogą minąć miesiące, a nawet lata, dlatego tak ważne jest, aby rodzice wiedzieli, co kupić maluchowi, a czego unikać.

Produkty dla dzieci importowane z Chin

Produkty oznaczone jako „Made in China” kojarzone są głównie z podróbkami, ale są też duże i renomowane firmy zachodnie, które wytwarzają swoje produkty w Chinach. Prawie 85% zabawek w UE jest produkowanych w Chinach, z których większość spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa. Nie oznacza to jednak, że nie musimy się martwić o kraj produkcji danej zabawki. Różne fabryki działają na różne sposoby, a chińskie prawo jest wyjątkowo łagodne w kwestii chemikaliów używanych do produkcji wszelkich produktów z tworzyw sztucznych, w tym zabawek dla dzieci. Niektóre z nich mogą być potencjalnie niebezpieczne. Kupując produkty bezpośrednio z Chin, spotykamy się z zagrożeniami, zwłaszcza gdy są to bardzo tanie, znane marki lub podróbki marek, które nie są dostępne na chińskim rynku.

Niskie ceny markowych produktów powinny być dla nas ostrzeżeniem. Dotyczy to nie tylko zabawek dla dzieci, ale także innych produktów, takich jak kosmetyki, odzież czy artykuły gospodarstwa domowego. Lepiej nie kupować produktów, które zagrażają zdrowiu nas i naszych maluszków.

Na jakie materiały należy zwrócić uwagę?

Produkty używane na co dzień powinny być jak najlepszej jakości, szczególnie w przypadku zabawek, które często wkładają do ust małe dzieci. Wielu rodziców daje swoim dzieciom zbyt wiele zabawek, które często należą do kategorii tanich zabawek. Niestety, potencjalnym zagrożeniem mogą być tanie zabawki, nieznane marki lub nie wymienieni producenci. Jeszcze lepiej zainwestować w niewielką ilość dobrej jakości zabawek, zwłaszcza ekologicznych z drewna itp. z Polski.

Wśród niskiej jakości komponentów z tworzyw sztucznych, które są potencjalnie niebezpieczne dla małych dzieci, należy wyróżnić PVC (polichlorek winylu), 1-4-butanodiol z plastyfikatorami oraz metale ciężkie, ołów, arsen, chrom, kadm, rtęć i antymon.

Jak kupować zabawki?
Jak kupować zabawki?

PVC służy do uczynienia plastiku przyjemniejszym i miękkim w dotyku. Jest to substancja, która łatwo zmywa się z plastiku (stąd ostrzeżenie przed ponownym użyciem plastikowych butelek PVC) i może łatwo dostać się do dzieci, które żują produkt. Kobiety w ciąży narażone na działanie takich substancji mogą mieć niską masę urodzeniową. U dzieci mogą natomiast powodować nadpobudliwość, agresję i zwiększać ryzyko wystąpienia astmy. U chłopców powodują niedorozwój narządów płciowych, au dziewcząt przyspieszają dojrzewanie płciowe.

Butanodiol jest niezwykle niebezpieczny dla zdrowia, ma działanie psychoaktywne, które może spowodować utratę przytomności, a w dużych dawkach nawet śmierć. Jego wykrycie w popularnej zabawce – koralikach zmieniających kolor pod wodą – wywołało wiele kontrowersji i wywołało dyskusje na temat bezpieczeństwa produktów dla dzieci.

Metale ciężkie obecne w produktach dla dzieci są szczególnie niebezpieczne, ponieważ ich toksyczność wynika przede wszystkim z ich zdolności do gromadzenia się w organizmie. Mogą powodować problemy z nauką, problemy endokrynologiczne lub różne inne zaburzenia zachowania.