Czym jest FF w fotografii? Robienie zdjęć stało się dziś bardzo łatwe i powszechne. Niemal każdy ma w swoim smartfonie aparat, który pozwala robić zdjęcia w razie potrzeby. Wielu z nas nie przywiązuje dużej wagi do odpowiedniego kadru czy jakości obrazu. Są jednak i tacy, którzy przywiązują dużą wagę do jakości wykonywanych zdjęć. Kupują bardziej specjalistyczny sprzęt, szukają informacji o sprzęcie. Chcą wiedzieć, jak wygląda proces tworzenia zdjęcia, czym różnią się poszczególne części różnych aparatów. Na przykład chcą wiedzieć, jaka jest ogniskowa lub czym różni się matryca APS-C od matrycy FF.
Jak aparat analogowy robi zdjęcia?
Wydaje się, że obecnie nikt już nie używa aparatów analogowych. Jednak wciąż są tacy ludzie, którzy trzymają się tradycyjnych metod. Są to głównie artyści, eksperymentatorzy lub ci, którzy twierdzą, że nic nie oddaje piękna świata lepiej niż zdjęcie zrobione w starym stylu.
Te zdjęcia są robione na kliszy, zwanej też negatywem. Jest to materiał światłoczuły, którego podstawowym pierwiastkiem jest tlenek srebra. Kiedy fotograf naciska spust migawki, światło wpada do aparatu przez obiektyw i przesuwa srebrne kryształki na kliszy. Materiał jest naświetlony, ale obraz pozostaje niewidoczny. W specjalnym procesie chemicznym fotografie są wywoływane na negatywach, a następnie przenoszone na specjalny papier. Obraz jest utrwalony, więc tworzone jest papierowe zdjęcie.
Jak tworzyć obrazy w aparacie cyfrowym?
Wbrew pozorom proces tworzenia zdjęcia w aparacie cyfrowym przebiega bardzo podobnie do opisanego wcześniej. Główna różnica polega na tym, że światło nie pada na kliszę, a na matrycę. To płytka drukowana zawierająca maleńkie obwody i elementy światłoczułe. Jednym ze składników matrycy jest filtr, który przepuszcza określone długości fal światła. Jest przekształcany w ładunki elektryczne, które są następnie przekształcane w określone piksele, które składają się na obraz. Oczywiście w aparacie cyfrowym nie trzeba już niczego wywoływać, obraz jest tworzony i zapisywany natychmiast.
Rodzaje i rozmiary matryc w aparatach cyfrowych
Macierz dzieli się przede wszystkim ze względu na jej wielkość. Im większa matryca, tym więcej przepuszcza światła, a wyższe wartości ISO można stosować bez utraty jakości. Dlatego sposób uzyskiwania głębi ostrości zależy również od wielkości matrycy. Ma to więc ogromny wpływ po pierwsze na jakość wykonywanych zdjęć, a po drugie na cenę aparatu. Kiedy zamierzamy kupić aparat, zwłaszcza droższy, konieczne jest zrozumienie rodzaju matrycy.
Przetwornik ½,3″ jest stosowany przede wszystkim w aparatach kompaktowych. ½,3 cala to nieco ponad 7 mm, więc jest bardzo mały. Z tego powodu sam aparat może mieć niewielkie rozmiary, a cena nie musi być zbyt wysoka. Trzeba jednak mieć świadomość, że producent nie przesadza z ilością pikseli upakowanych na matrycy. W tym przypadku więcej nie zawsze znaczy lepiej.
Rozmiar matrycy 1 cala, czyli prawie 16 mm, dla droższych aparatów kompaktowych. Jest dwa razy większy od najmniejszego, co przekłada się na lepszą jakość zdjęć. Czasami wydanie trochę więcej jest warte późniejszego rozczarowania.
Matryca 4/3 cala to już urządzenie stosowane w aparatach z wymiennymi obiektywami. Przekątna ponad 22 mm zapewnia wysoką jakość zdjęć. Mikro Cztery Trzecie są również używane w tej matrycy.
Najpopularniejszym modelem są matryce APS-C, które można znaleźć w większości lustrzanek i bezlusterkowców, niezależnie od przedziału cenowego. Przekątna 27 mm zapewnia odpowiednią jakość odwzorowania obrazu.
Pełnoklatkowa matryca (FF – Full Frame). Swoją nazwę zawdzięcza przekątnej 35 mm, która odpowiada wielkości klasycznej klatki filmowej. Im większa matryca, tym lepsza jakość obrazu, ponieważ piksele mogą być większe, a tym samym na każdy piksel pada więcej światła. Z tego powodu matryca FF jest ładowana w profesjonalnych aparatach high-end. Mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jednak matryce FF oferują tak wysoką jakość obrazu, że czasami warto wydać na nie grube pieniądze.
Matryce średnioformatowe to już produkty z najwyższej półki. Aparaty wyposażone w tę matrycę są najczęściej używane przez fotografów pracujących dla agencji reklamowych. Dzięki takiemu urządzeniu można wykonywać zdjęcia wielkoformatowe o bardzo wysokiej rozdzielczości. Zdjęcie zostało później umieszczone na gigantycznym billboardzie i nadal jest wysokiej jakości.
Czym zatem różni się matryca APS-C od matrycy FF? Wielkość, popularność, jakość, ale przede wszystkim cena wykonywanych zdjęć.
Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę na to, w jaką matrycę jest ono wyposażone. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę stosunek jakości do ceny i to, do czego ten aparat jest nam potrzebny. W końcu smartfon z matrycą zaledwie 1/3 cala może zrobić udane zdjęcie.